Telefon
Nasza infolinia: +48 85 719 10 91
Pin
Adres Szpitala: Pl. Brodowicza 1, 16-070 Choroszcz
Eye
16 maja 2021

Studenci Politechniki Białostockiej projektują ogród dla pacjentów
Szpitala w Choroszczy


Na przełomie lata i jesieni przy Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy powstanie wyjątkowy  ogród dla pacjentów. Nad projektem pracują studenci architektury krajobrazu Politechniki Białostockiej. We wtorek, 18 maja Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ i Politechnika Białostocka podpiszą porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.  

- Taka współpraca to znakomita okazja dla naszych studentów z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku do wdrożenia wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych w praktyce - mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

Chodzi o urządzenie profesjonalnego miejsca do relaksu dla pacjentów SPP ZOZ w Choroszczy. Nowoczesny, na miarę XXI wieku, choć także położony w zabytkowym kompleksie dziewiętnastowiecznej fabryki włókienniczej Moesów, budynek spełnia już wszelkie rygorystyczne normy i oferuje zdecydowanie lepsze warunki chorym. Przeniosły się do niego już trzy oddziały: ogólnopsychiatryczny V,  ogólnopsychiatryczny VI  i oddział leczenia zaburzeń nerwicowych.

Między dwoma skrzydłami oddanego do użytku w styczniu tego roku budynku, ułożonymi w literę L, znajduje się teren o powierzchni blisko 1500 m kw.

-  Jest idealny na urządzenie ogrodu, takiego z prawdziwego zdarzenia, aby pacjenci mogli tu wypoczywać, spędzać wolny czas, spotykać się z rodzinami - mówi  Ewa Zgiet, dyrektor szpitala.
 

Szpital zwrócił się do dofinansowanie zakupu sadzonek kwiatów, krzewów i drzew do planowanego ogrodu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.  Wniosek wymaga profesjonalnie wykonanego projekt ogrodu. Stąd pomysł na nawiązanie współpracy z Politechniką Białostocką, a konkretnie Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku, na którym działa kierunek architektura krajobrazu. Wykładowcy od razu entuzjastycznie podeszli do  pomysłu - wszak studenci będą wykonywać projekt, który ma szanse zostać w 100 procentach zrealizowany i podziwiany. Odwiedzili szpital, obejrzeli teren, otrzymali ważne wskazówki - nie może być to bowiem zwykły ogród. Musi być wyjątkowy: zielony przez cały rok, radosny, optymistyczny i przede wszystkim bezpieczny.
 
Prace projektowe już trwają. We wtorek 18 maja, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ i Politechnika Białostocka podpiszą porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.
 

- Jednym z punktów porozumienia są działania edukacyjne w zakresie pielęgnacji i ochrony terenów zielonych, edukacja przyrodnicza, doradztwo w planowaniu zagospodarowania terenów zielonych. To, czego praktycznie uczą się studenci kierunku architektura krajobrazu - zdradza dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. - Cieszę się, że Politechnika może mieć wpływ na ukształtowanie pięknych historycznych terenów i wesprzeć Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Choroszczy w tak trwały sposób.
 

Dnia 18 maja (wtorek) o godz. 9:00 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB przy ul. Zwierzynieckiej 16 spotkają się:
- Ewa Zgiet,  dyrektor SPP ZOZ w Choroszczy;
- Bogdan Minkiewicz, zastępca dyrektora do spraw zarządzania i obsługi technicznej szpitala;
- dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, porektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej;
- prof. Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB
oraz
- Aleksandra Jankowska i Michał Hajdowski, studenci ze studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu WBiNŚ PB, pracujący nad projektem.
 

Zapraszamy na spotkanie dziennikarzy. Konferencja prasowa i podpisanie porozumienia odbędą się przy zachowaniu reżimu sanitarnego (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk). Wydarzenie będzie także transmitowane na Facebooku Politechniki Białostockiej. Prosimy o punktualne przybycie.
 

Więcej informacji:
Małgorzata Sadłowska-Suprun, SPP ZOZ w Choroszczy, tel. 600 96 12 66 oraz Jerzy Doroszkiewicz, Politechnika Białostocka, tel. 504 600 110
 

Pozostałe aktualności

18 czerwca 2021

Biała niedziela – 20 czerwca

Jak przygotować się na nadchodzące upały? Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Co powinno znaleźć w podróżnej apteczce? O to m.in. będzie można zapytać lekarzy rodzinnych z poradni przy SPP ZOZ w...

Czytaj dalej news icon
24 maja 2021

Ponad 3 000 000 zł dla Szpitala w Choroszczy!

W ramach Funduszy Europejskich decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego przyznano dotację w wysokości ponad 3 000 000 zł na rozbudowę placówki i zakup wyposażenia medycznego, w tym aparatu do nowoczesnej terapii...

Czytaj dalej news icon
19 maja 2021

Studenci projektują ogród dla chorych w Choroszczy
– podpisanie porozumienia

Porozumienie o współpracy, dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych, podpisały we wtorek Politechnika Białostocka i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy. Dzięki temu już tej jesieni ruszą prace przy...

Czytaj dalej news icon