Telefon
Nasza infolinia: +48 85 719 10 91
Pin
Adres Szpitala: Pl. Brodowicza 1, 16-070 Choroszcz
Eye
19 maja 2021

Studenci projektują ogród dla chorych w Choroszczy
– podpisanie porozumienia
Porozumienie o współpracy, dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych, podpisały we wtorek Politechnika Białostocka i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy. Dzięki temu już tej jesieni ruszą prace przy urządzaniu ogrodu dla pacjentów, zaprojektowanego przez studentów architektury krajobrazu.  


Pomysł na urządzenie profesjonalnego miejsca do relaksu dla chorych, przebywających w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy, narodził się w styczniu tego roku, podczas uroczystego oddania do użytku gruntownie przebudowanego jednego ze szpitalnych budynków.

Nowoczesny, na miarę XXI wieku, choć także położony w zabytkowym kompleksie dziewiętnastowiecznej fabryki włókienniczej Moesów, spełnia już wszelkie rygorystyczne normy i oferuje zdecydowanie lepsze warunki. Przeniosły się do niego trzy oddziały: ogólnopsychiatryczny V,  ogólnopsychiatryczny VI  oraz oddział leczenia zaburzeń nerwicowych.

Między dwoma skrzydłami budynku, ułożonymi w literę L, znajduje się niezagospodarowany teren o powierzchni blisko 1500 m kw.
-  Idealny na urządzenie ogrodu, takiego z prawdziwego zdarzenia, aby pacjenci mogli tu wypoczywać, spędzać wolny czas, spotykać się z rodzinami - rozmarzyła się wtedy Ewa Zgiet, dyrektor szpitala.


Ale, jak i na każdą inną inwestycję, potrzebne są pieniądze, a tych w służbie zdrowia zawsze brakuje. Pojawiła się szansa na uzyskanie funduszy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Aby uzyskać dofinansowanie na zakup sadzonek kwiatów, krzewów i drzew potrzebny jest jednak m.in. profesjonalnie wykonany projekt ogrodu. A to, przy takiej powierzchni terenu, także bardzo dużo kosztuje.

Nawiązanie współpracy z Politechniką Białostocką, a konkretnie Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku, na którym działa kierunek architektura krajobrazu, nie było trudne. Dr Beata Matowicka i arch. Marta Baum od razu entuzjastycznie podeszły do  pomysłu - wszak studenci będą wykonywać projekt, który ma szanse zostać w 100 procentach zrealizowany i podziwiany!
- Taka współpraca to znakomita okazja dla naszych studentów z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku do wdrożenia wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych w praktyce - zapewnił także dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

Już w kwietniu pracownicy Politechniki Białostockiej przystąpili do intensywnej pracy. Odwiedzili szpital, obejrzeli teren, otrzymali od dyrekcji i lekarzy ważne wskazówki - nie może być to bowiem zwykły ogród. Musi być wyjątkowy: zielony przez cały rok, radosny, optymistyczny i przede wszystkim bezpieczny.
- Nad projektem pracują studenci studiów II stopnia, bo mają już odpowiednią  wiedzę i umiejętności - powiedziała dr Matowicka. - Bardzo chętnie przystąpili do pracy, spodobał im się pomysł, który będzie potem w zrealizowany.
- Projekty są już bardzo zaawansowane, została do wykonania już tylko strona techniczna, czyli dokumentacja - dodała Marta Baum.


We wtorek 18 maja w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbyło się uroczyste sformalizowanie współpracy, czyli podpisanie porozumienia.
- Jednym z punktów są działania edukacyjne w zakresie pielęgnacji i ochrony terenów zielonych, edukacja przyrodnicza, doradztwo w planowaniu zagospodarowania terenów zielonych. To, czego praktycznie uczą się studenci kierunku architektura krajobrazu - powiedział prorektor Świercz, który z ramienia uczelni podpisywał porozumienie. Zapewnił: - Cieszę się, że Politechnika może mieć wpływ na ukształtowanie pięknych historycznych terenów i wesprzeć Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Choroszczy w tak trwały sposób.
- Nasz szpital położony jest po sąsiedzku z letnią rezydencja Branickich. Chcielibyśmy, aby i nasze tereny były tak piękne i zielone jak te wokół pałacu - dodał Bogdan Minkiewicz, zastępca dyrektora do spraw zarządzania i obsługi technicznej szpitala.


Projekt ma być gotowy na początku czerwca. Są już wstępne wizualizacje - ogród będzie podzielony na część do uprawiania sportu, do grillowania oraz relaksu czy też prowadzenia psychoterapii.
-  Największym wyzwaniem było dostosowanie ogrodu do potrzeb wszystkich, i pacjentów i pracowników szpitala - przyznała Aleksandra Jankowska, studentka architektury krajobrazu II stopnia.

Jeżeli latem uda się szpitalowi szybko uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, to wczesną jesienią będzie można ogród urządzać.
- Nasi pacjenci są wyjątkowi i bardzo potrzebują spokoju, miejsca do wyciszenia i relaksu - dodała dyrektor Ewa Zgiet, po podpisaniu porozumienia. - Bardzo się cieszę, że Politechnika Białostocka chce nam pomóc i studenci przygotują profesjonalny projekt. Mam nadzieje, że najpóźniej wiosną przyszłego roku nasi chorzy będą mogli wolny czas spędzać już na świeżym powietrzu, w pięknej zielonej scenerii.


Zarówno przedstawiciele szpitala, jak i Politechniki Białostockiej podkreślali podczas podpisania porozumienia, iż mają nadzieję, że to dopiero początek długiej i owocnej współpracy.
- Człowiek jest tak skonstruowany, że bez przyrody nie może się obejść - podsumował prof. Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.


Naszym nowym przedsięwzięciem zainteresowały się liczne media, w tym "Kurier Poranny": Studenci PB projektują ogród dla szpitala w Choroszczy
Miejsce utworzenia szpitalnego ogrodu i jego koncepcję przedstawiono także w "Obiektywie": Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoPozostałe aktualności

24 maja 2021

Ponad 3 000 000 zł dla Szpitala w Choroszczy!

W ramach Funduszy Europejskich decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego przyznano dotację w wysokości ponad 3 000 000 zł na rozbudowę placówki i zakup wyposażenia medycznego, w tym aparatu do nowoczesnej terapii...

Czytaj dalej news icon
16 maja 2021

Studenci Politechniki Białostockiej projektują ogród dla pacjentów
Szpitala w Choroszczy

Na przełomie lata i jesieni przy Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy powstanie wyjątkowy  ogród dla pacjentów. Nad projektem pracują studenci architektury krajobrazu Politechniki Białostockiej. We wtorek, 18 maja Samodzielny Publiczny Psychiatryczny...

Czytaj dalej news icon
12 maja 2021

Wznowienie odwiedzin pacjentów

W związku ze znaczącym zmniejszeniem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród pacjentów oraz personelu naszego Szpitala zostały wznowione odwiedziny pacjentów w oddziałach całodobowych. Odwiedziny pacjentów mogą się odbywać dwa razy w tygodniu:...

Czytaj dalej news icon