Telefon
Nasza infolinia: +48 85 719 10 91
Pin
Adres Szpitala: Pl. Brodowicza 1, 16-070 Choroszcz
Eye
26 sierpnia 2021

80. rocznica mordu pacjentów w Nowosiółkach

Wieńce, znicze, przemówienia i modlitwa - tak oddano hołd pacjentom Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, zamordowanym w 1941 roku przez hitlerowców w lesie pod Nowosiółkami.

Uroczystość odbyła się w środę, 25 sierpnia, przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Wzięli w niej udział, oprócz dyrekcji i pracowników SPP ZOZ, m.in. władze samorządowe i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podziękował za pamięć o tragicznych wydarzeniach i mówił m.in. o złej ideologii państwa totalitarnego, która niestety pojawia się i w świecie współczesnym.
- Prawo do życia i szacunek należy się każdemu istnieniu ludzkiemu - dodał.
- Dlaczego człowiek podniósł rękę na drugiego człowieka? Człowieka bezbronnego, chorego. Bo zabrakło Boga. Za to była chora wizja świata, świata bez wartości - mówił ks. Piotr Ratkiewicz, kapelan szpitala.

Dominik Maślach, Dyrektor Departamentu Zdrowia Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, odczytał list Marszałka Artura Kosickiego i członka zarządu Marka Malinowskiego:
- Była to jedna z najbardziej dojmujących w swojej wymowie zbrodni hitlerowskich dokonanych w naszym regionie. Ofiarą padli bezbronni pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. Te kilkaset istnień, które straciły życie w lesie w Nowosiółkach, to również wymowny symbol utraty człowieczeństwa …

Szpital Psychiatryczny w Choroszczy, uroczyście otwarty w 1930 roku, zamierzał mimo wybuchu II wojny światowej pracować jak zwykle. Jednak już w grudniu 1940 roku władze radzieckie postanowiły, ze względów wojskowych, przewieźć chorych w głąb Związku Radzieckiego, a w pustych budynkach rozkwaterować wojsko. Pozostało jednak kilkudziesięciu chorych, nienadających się do transportu, których umieszczono m.in. w budynku plebanii, oraz blisko 700 z tzw. opieki pozazakładowej - leczeni byli przez szpitalnych psychiatrów, ale na co dzień mieszkali w domach okolicznych mieszkańców.

Po opanowaniu tych terenów przez Niemców sytuacja diametralnie się zmieniła. Realizując wytyczne ideologii Hitlera, która zakładała „oczyszczanie rasy z jednostek niepełnosprawnych”, 29 sierpnia 1941 roku żołnierze niemieccy postanowili ewakuować szpital na swój sposób. Ciężarówkami przewieźli chorych do lasu pod Nowosiółkami i tam rozstrzelali. Potem to samo spotkało chorych z opieki pozazakładowej. Historycy podają różne liczby zabitych - od blisko 500 do 700 osób. Nie liczba jest jednak ważna, bo śmierć nawet jednego człowieka jest tragedią. Okrucieństwo tej historii jest przerażające, bo dotyczy osób bezbronnych, chorych. Dla upamiętnienia pomordowanych w miejscu zbrodni stoi pomnik, przy którym co roku odbywają się uroczystości.

Pozostałe aktualności

19 października 2022

System wjazdowy do Szpitala

Dnia 10 października 2022 r. został uruchomiony system wjazdowy na teren Szpitala. W związku z powyższym, wjazd jest możliwy po okazaniu karty wjazdowej lub wykupienia miejsca parkingowego. Jednocześnie informuję, że...

Czytaj dalej news icon
21 września 2022

Zmiana organizacji ruchu

Od dnia 26.09.2022 godz. 06:00 do dnia 03.10.2022 do godz. 06:00 zamknięta zostanie główna brama wjazdowa do szpitala od Pl. Brodowicza. Wjazd na teren szpitala możliwy będzie objazdem ulicami: Żółtkowska...

Czytaj dalej news icon
1 września 2022

Oddział ogólnopsychiatryczny IV-Klinika Psychiatrii UM w Białymstoku

Szanowni Państwo, Z dniem 31 sierpnia 2022 roku Oddział ogólnopsychiatryczny IV - Klinika Psychiatrii UM w Białymstoku zakończył działalność w Samodzielnym Publicznym Psychiatrycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Choroszczy. Od 1...

Czytaj dalej news icon